Balık yağı olarak bilinen omega 3 vitaminini ülkemizde tam olarak alamayız. Bizim denizlerimiz kışın soğuk olsa da okyanusların dipleri kadar soğuk olmamaktadır. Uzun süren okyanus etkisi ile kendiliğinden yağlanacak olan balıklarda omega 3 yağı daha çok alınmaktadır. Kışın daha çok ihtiyaç duyacağımız ve gelişen bebekler için de oldukça önemli olan kullanımı ek gıda takviyeleri ile alınarak da desteklenebilir. Balık dışında ceviz ve keten tohumundan alabileceğiniz bu gıda için bol tüketim yapmalısınız. Deniz mahsulleri içinde en çok deniz tarağı ve midyede bulunmaktadır. Hayvansal ürünler olarak et, tavuk ve yumurtadan alabileceğiniz gıdalarınız her an dolabınızda olabilecek gıdalardır. Nane, brokoli, soya yağı, sarımsak tozu, fesleğen içinde de olduğu belirlenen bu yağlar için kullanımlarımızı arttırmalıyız.omega 3, omega 3 bulunan gıdalar, omega 3 nelerde bulunur

Omega 3’ün Vücuttaki Etkileri

Beyin ve hücre gelişiminde küçük çocuklar için oldukça önemli olan omega 3 bebek yaşlarda alınması gereken önemli bir gıdadır. İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde hücre içinde yerleşmeye hazırlanan zararlı birleşenleri ayırt ederek temizlemeye yaramaktadır. Katılaşma özelliği olmayan bu yağlar vücutta sıvı olarak kalabilirler. Akışkan özellikleri içinde hücrelerde kolaylıkla dolaşabilme kapasitesine sahiptirler. Kolesterol düşmesinde önerilen omega 3 yağı aynı zamanda hipertansiyonu olan kişiler için de önerilmektedir. Kalp ve damar sağlığını koruduğu, çeşitli kanser hastalıklarına iyi geldiği belirlenmiştir. Beyin işlevinde etkili olan depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite sorunları için de kullanılması gerektiği önerilmektedir. Yan etki olarak düşünülen kan pıhtışlaşması ispatlanmamış ancak uyarılan bir konu olmuştur.

Omega 3’e Ne kadar İhtiyaç Duyabiliriz

Alacağınız balığın ya da gıdaların içerdiği omega kalitesine göre alacağınız miktar değişebilir. Balıkta bile çeşidine göre farklılaşan bu miktarı bilmek iyi olacaktır. Denetimli olarak alacağınız yağlar dışında yan etkisi olmayan besinin yine de tam olarak etkileri anlatılmamaktadır. 500 ile 100 mg arasında alınması gerektiği söylenilen omega 3 gıdasını kış boyu almamız sağlıklı olarak kışı geçirmek için ideal olacaktır. Yine de doktorların tavsiyesine uyarak almanız gereken bu gıdayı çok aşırıya kaçmadan besinlerden almaya çalışmalısınız.