Günümüzün gözde sporu olan Paintball her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de hızlı bir yayılışla beraber bütün ülkemizi sarmış durumdadır. Ülkemizde oynanan Paintball oyunu yoğunluk bakımından bakıldığından doğal olarak kalabalık şehirlerde daha fazla yapıldığı görülmektedir. Fakat bunda reklam ve tanıtım da büyük ölçüde baş göstermektedir. Büyük şehirlerde daha fazla işletmeler olduğundan birbirleriyle olan rekabetleri göz önüne alındığında kendilerini ön plana çıkarmak için reklam ve tanıtım yapmak ya da promosyon kampanya gibi teklifler sunmak zorundalar. Hal böyle olunca insanların Paintballa olan ilgisi artabilmektedir. Küçük şehirlerde bulunan işletmeler ise rakipleri fazla olmadığından kampanya ya da indirimler yapmak zorunda kalmıyorlar. Durum böyle olunca gelen müşteri sayısını hemen hemen aynı ortalamalarda olmaktadır. Matematiksel olarak İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Konya, Eskişehir gibi birçok şehirde talebin oldukça fazla olduğu görülmektedir. İstanbul’da bulunan işletmelerin donanım ve konseptleri bakımından en çok ilgi gösterilen şehirdir. Örneğin; Maltepe Paintball yapmış olduğu strateji ve donanımla birlikte İstanbul’un en çok oyun oynatan yerlerinin başında gelmektedir.paintball oynama, paintball nedir, paintballun ülkemizde oynanması

Paintball oynamak için eğitim gerekli midir?

Paintball gün geçtikçe daha da çok ilgi gören bir spor oyunudur. Her gün binlerce insan tarafından oynanmaktadır. Peki, bu oyunu oynamadan önce herhangi bir eğitim var mı? Paintball sporu gerekli önlemlerin alınmasından sonra hiçbir riski yoktur. Bu nedenle Paintball oynamak için önceden bir eğitim almaya gerek yoktur ama oyuna başlamadan önce hakem tarafından verilen kısa eğitim oldukça önemlidir. Bu eğitimde oyun esnasında nasıl hareketler sergilemeniz gerektiği açıkça söylenmektedir. Hakemin vermiş olduğu kısa eğitimde oyun kuralları ve en önemlisi olan güvenlik kurallarından bahsedilmektedir. Oyun içindeyken hakemin güvenlikle ve oyunla ilgili olarak verdiği kuralların ihlali durumunda diskalifiye ya da yaralanmalar olabilir. Örneğin; hakem maskenizi çıkarmamanız konusunda sizi uyarmasına rağmen oyun içinde maskenizi çıkartırsanız gelebilecek herhangi bir boya topu size zarar verebilir. Ülkemizde var olan Paintball işletmeleri, işletmelerini açabilmeleri için devlet tarafından zorunlu görünen bütün eğitimleri almışlardır. Her işletme Paintball oynamak için gelen bütün müşterilerine oyunlarına başlamadan önce vermektiler. Özelliklede İstanbul’daki işletmeler buna büyük özen göstermektedirler. Eğer ki İstanbul’da oynayacaksanız hiçbir çekinceniz olmasına gerek yoktur. Paintball İstanbul’da oldukça güvenli ve bilinçli bir şekilde yapılmaktadır. Sonuç olarak Paintball oynamak için herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken sadece Paintball hakeminin oyuna başlamadan önce size vermiş olduğu kurallara uymaktır.

 Bayanlar Paintball oynayabilir mi?

Günümüzde birçok oyun cinsiyetlere göre gruplara ayrılmış durumdadır. Her sporda bayanlar ayrı erkekler ayrı kategorilerde yarışmaktadırlar. Fakat Paintball günümüz sporları arasında bayan ve erkeğin aynı kategoride oynadığı tek spordur. Dünyada profesyonel liglerde oynayan bazı bayanlar erkeklerden daha başarılı durumlaradır. Hatta bayanlardan kurulu olan takımlar Avrupa’da ve Amerika’da başarılı sonuçlar almışlardır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de Paintball alanlarında oynatılan oyunlarda bayanların erkeklerden daha dikkatli ve daha stratejik olarak saptanmıştır. Ülkemizde Paintball oynamayan bayanlar genellikle önyargılıdırlar. Yapamam, oynayamam, erkek oyunudur diye önyargıları vardır. Fakat görüldüğü gibi oynayan kadınların erkeklere göre daha iyi oldukları dünya bazında da ispatlanmıştır. Ülkemizde herkesin Paintball oynaması için işletmeler tarafından yapılan indirimler aslında bayanlarında bu spor üzerindeki etkisini artırmaktadır. Ülkemizde Paintball fiyatları zaman zaman indirimli şekilde insanlara sunularak bu sayede bayanların da bu spora olan talebini artırmak amaçlanmaktadır. Sonuç olarak Paintball kadın erkek ayrımı olmadan genç yaşlı ayrımı olmadan herkesin oynayabileceği bir oyundur.