Gün geçmiyor ki yeni bir internet üzerinden oynanan oyunların (online oyunlar) artmasın. Hemen hemen en küçük yaştan en büyük yaşa kadar olan insanlar artık fiziksel oyunları yani gerçek oyunları oynamak yerine online oyunları tercih ediyor. 90’lı yılların başından bu yana hayatımıza giren oyunlardan bir tanesi de paintball’dur. Paintball iki takımın kendi aralarında küçük boya türleri ile silahlar aracılığıyla birbirlerini hedef aldıkları oyundur. Yediden yetmişe herkesin hayatında en az bir kere oynadığı paintballi, özellikle 18- 25 yaş aralığındaki kişilerin tercih ettiği bir oyun çeşididir. Türkiye’de özellikle paintball’a merak salan gençler vardır ve genellikle lise çağlarında hafta sonları öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir oyundur. Paintball’un ülkemizde bu kadar ilerlemisinin sebebi gençlerin gerçek eğlenceden anlaması ve keyifli vakit geçirerek arkadaşlıklarını pekiştirmeleridir. Paintballın tabiki her oyunda olduğu gibi kendine has kuralları vardır. paintball kuralları, paintball oyunu, paintball nasıl oynanır

Paintball nasıl oynanır ?

Her saha oyunlarında olduğu gibi paintball oyununda da saha içi kurallar vardır. Bu kurallar genellikle oynanılan paintball firmasına göre değişkenlik gösterir. Paintball’da çeşitli oyun tarzları vardır. Çift bayrak senaryosu onlardan sadece bir tanesidir. Çift bayrak senaryosu denilen şey; iki taraftan bir tanesinin bayrağı oyun sonuna kadar koruyabilmesi üzerine dayanır. Çift bayrak senaryosunda bir taraf savunma takımı olur ve diğer taraf ise saldırı yani atak takım olur ve bayrak başında duran başkanı vurarak bayrağı ele geçirir. Bayrağın başında duran başkan vurulduktan sonra kazanan taraf saldırı takımı yani atak takım olur. Her saha maçlarında olduğu gibi paintballda da heyecan ve gerilim en üst düzeydedir. Tabii oynanılan paintball alanı da bu heyecan ve gerilime bir etkide bulunur. Müşterilerine heyecanı doruklara çıkaracak ve oyundan daha fazla haz almalarını sağlayacak alanı da Paintball İstanbul sağlamaktadır. Türkiye’de bir çok ilimizde paintball oyunu sergilenmektedir. Çoğu firma gerek kapalı gerekse açık alanda paintball hizmeti sunar. Ancak önemli olan arazinin oyunu daha heyecanlı ve gerilimli bir hale getirecek imkanlara sahip olmasıdır. Paintball İstanbul ilinde saydığımız tüm imkanlara sahip arazilere sahip illerimizin en başında gelir.

Oyun için gerekli araç ve gereçler

Paintball boya tüplerinin silah şarjörüne doldurulması ve oyuncuya bizzat fiziksel olarak temas ettirilmesi ile oynandığı için sağlık açısından tehdit arz edebilir. Bu yüzden tüm paintball şirketleri oyunculara üst düzeyde araç gereç ve kıyafeti sağlamakla yükümlüdür. Aksi takdirde, atılan her atış insan vücuduna direkt olarak isabet ettiğinden oldukça risk taşır. Kalp krizi, damar çatlaması vb. sorunlar teşkil edebilir. Özellikle kalp hastaları, tansiyon hastaları paintball oyununu oynamadan önce bir kez daha düşünmeli ve bu işe öyle koyulmalıdır. Paintball oynamak için 18 yaş üstü şartı aranır. Çünkü 18 yaş altı kişilerin riskli hareketler ile birbirlerini sakatlamaları büyük ihtimaldir. Bu sebepten paintball şirketleri yaş konusunda oldukça dikkatli davranırlar. Paintball fiyatları tıpkı halı sahada olduğu gibi ücret takımda bulunan kişiler arasında paylaştırılarak ödenir. Oldukça cüzi miktara paintball oynamak mümkündür.  Önemli olan noktalardan bir tanesi ücret kısmı değil, size sunulan arazi şartlarında içinizdeki savaş ve macera duygunuzun ön plana çıkmasıdır. Bir nevi stres atma işidir paintball. Aynı zamanda sunulan arazinin temiz havada oynanması sağlığınız için de büyük yarara sahiptir. Özetlemek gerekirse, paintball her bütçeye uygun fiyatlarla sizlere sunulur ve oyundan keyif almanız için tüm araç ve gereçler hazırlanarak arazi şekillendirilir.