Panik atak, aniden ve düzenli olarak panik veya korku duygularını yaşadığınız bir anksiyete bozukluğudur. Hemen hemen herkes belirli zamanlarda kaygı ve panik duyguları yaşayabilir. Bu duygu, stresli, stresli veya tehlikeli durumlara karşı doğal bir tepkidir. Ancak panik bozukluğu olan bir kişi için kaygı, kaygı, panik ve stres duyguları düzenli olarak ve genellikle görünürde bir sebep olmaksızın ortaya çıkar.

Panik bozukluk, panik ataklarla ilişkili bir zihinsel bozukluktur. Beklenmedik bir şekilde tekrarlayan panik ataklar, panik atak sırasında ortaya çıkan semptomlar nedeniyle ölüm veya zarar görme korkusu nedeniyle bu atakların önceden tahmin edilmesinden kaynaklanan kaygı ve hayatın doğal akışına uyum sağlamada güçlük olarak görülmüştür.panik atak nedenleri, panik atak ilaçları, panik atak tedavisi

Çocuklarda panik atak

Panik bozukluğu ergenlerde ve ergenlerde küçük çocuklara göre daha yaygındır. Ancak panik ataklarla baş etmek özellikle çocuklar ve ergenler için zor olabilir. Şiddetli panik bozukluğu gelişimlerini ve öğrenmelerini etkileyebilir. Panik atak belirtileri gösteren çocuklar bir doktor tarafından görülmelidir. Doktor, çocuğun tıbbi geçmişine bakacak ve semptomların herhangi bir fiziksel nedeni olup olmadığını öğrenmek için kapsamlı bir fizik muayene yapacaktır.

Çocuklarda panik ataklara neyin neden olduğunu belirlemeye yardımcı olması için diğer anksiyete bozukluklarının taranması da gerekebilir, bu nedenle genel bir fizik muayeneden sonra gerekirse daha ileri değerlendirme ve tedavi için uygun bir uzmana havale edilecektir.

Panik atakların nedenleri nelerdir?

Diğer birçok ruhsal bozuklukta olduğu gibi, panik atağın kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, bu durumun yas gibi travmatik veya çok stresli bir yaşam dönemi veya beyindeki nörotransmitterlerdeki dengesizlik veya benzeri faktörlerle ilişkili olabileceğine inanılmaktadır.

Belirtiler

Panik atak sırasında kişi kaygının yanı sıra çeşitli fiziksel ve zihinsel belirtiler de yaşar. Bu semptomlar belirgin bir sebep olmadan ortaya çıkabilir ve oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir. Panik atak, bir kişi için çok korkutucu ve stresli bir durum olabilir.

Panik atak belirtileri aşağıda sıralanan belirtileri içerir.

Ani tuvalet ihtiyacı

gelgit,

baş dönmesi,

zayıf hissetmiyorum

boğulma hissi

Korku veya ölüm korkusu duyguları

Genel titreme

göğüs ağrısı

hızlı nabız,

kulak çınlaması

kuru ağız

Mide bulantısı,

Nefes darlığı

parmaklarda karıncalanma

Terlemek

soğuk,

uyuşma veya iğne batma hissi

Vücuttan kopmuş hissetmek.

Panik atak ile, yukarıdaki belirtilerden en az dördü aynı anda gözlenir. Daha az olduğu durumlara sınırlı panik atak denir. Panik ataklar genellikle 5 ila 20 dakika sürer, ancak bir saate kadar sürdüğü durumlar da vardır. Panik atak sayısı durumun ciddiyetine göre değişebilir. Bazı kişiler ayda bir kez bu duruma maruz kalırken, bazıları ise haftada birkaç kez panik atak geçirebilir. Panik ataklar korkutucu olsa da tehlikeli değillerdir. Görünen belirtiler kişiye doğrudan zarar vermez. Aynı zamanda, bu semptomların çoğuna kolayca başka koşullar neden olabilir. Örneğin, düşük tansiyon kalp çarpıntısına neden olabilir.