Özellikle son zamanlarda daha fazla popüler hale gelen pilatesin birçok faydası vardır ve bunlar sadece fiziksel faydalar olmaz. Pilatesin fiziğinize ve beden sağlığınıza olduğu kadar, ruh sağlığınıza da olumlu etkileri bulunuyor. Elbette ki, pilatesin faydalarını görebilmek için bu egzersizin doğru yapılması çok önemli bir konudur. Aksi takdirde fayda kazanayım derken zararını görülebilir. Eğer pilates yanlış uygulanırsa kaslarda ve ya omurgada problemlere, kemiklerde kırıklara ya da çıkıklara yol açar. Bu sebeple de uzman kişiler tarafından verilen eğitimlere katılmak en doğrusu olur.pilatesin faydaları nelerdir, temel pilates hareketleri, pilates ile sağlıklı olmak

Daha İyi Bir Duruş

Pilates denilince ilk akla gelen şeylerden birisi daha iyi bir duruşa sahip olmanıza yardımcı olur. Hatta pilates yapmaya başladıktan bir süre sonra çevrenizdekiler sizdeki değişikliği fark etmeye başlıyor.

Tüm Vücut Egzersizi Yapılmasını Sağlar

Bazı egzersiz tipleri vücudun belirli bölgelerini hedefler. Pilates ise tüm vücudu hedefleyen bir egzersiz türüdür. Vücudu bir bütün olarak ele alır. Pilates gücü arttırır ve kasların gelişimine yardımcı olmaktadır. Böylece esnekliğinizi de arttırıyor.

Daha İyi Vücut Kontrolü

Pilates vücudunuzu nasıl hareket ettirmeniz gerektiğini öğretilmektedir. Vücudunuzu daha iyi kontrol edilmesi ve vücudunuzun farkında varmanız günlük hareketlerinizi daha doğru şekilde yapmanıza, bedeninizi düzgün bir şekilde taşımanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Kilo

Eğer ki, amacınız kilo vermekse bunu sadece pilates yaparak gerçekleştirmeniz pek mümkün olmaz. Pilates kas kütlesini arttırmayı hedefleyen bir egzersiz türüdür. Bu sebeple kilo verme sürecinde size destek olur. Fakat kilo verilebilmesi için pilates ile beraber birtakım kardio egzersizler yapmalı ve beslenmenize dikkat edilmelidir. Bununla birlikte pilates yapan kişilerin görünümünde bir incelme gözlenir. Bunun nedeni kilo kaybı değildir. İnce görünümün nedeni kasların egzersize verdiği yanıt diyebiliriz.

Pilatesin Diğer Faydaları

  • Pilates yapmak endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Bu da vücudunuzun ve zihninizin daha rahatlamış ve daha pozitif olmasına yardımcıdır.
  • Gerek fiziksel, gerekse de zihinsel dayanıklılığı inşa edilir.
  • Düzenli pilates ile beraber uykunuz iyileşmektedir. Böylece yorgunluğunuzda ve stresinizde azalma olur.
  • Kas ile eklem ağrısı yaşama ya da kendinizi incitme riskiniz azalacaktır. Çünkü bu egzersizle beraber dengeniz ve kendinizi taşıma şekliniz gelişecektir.
  • Omurgayı sağlamlaştırmaya yardımcı oluyor.
  • Sağlıklı bir karın kasına sahip olmanıza yardımcıdır.