Pek çok güvenlik sisteminde personele verilen kartların plastik olduğu ve bu plastik üzerine baskı yapıldığını görebilmekteyiz. Bu baskıyı normal bir yazıcı ile gerçekleştirebilmeniz mümkün değildir. Bu baskıyı yapabilmek için kullanılan özel yazıcı cihazlarına plastik kart yazıcı denmektedir.plastik kart yazıcı, kart yazıcı nedir, plastik kart yazıcı kullanımı

Belli bir sistem oluşturulan bu yazıcılarda kişiler ya da kurumlar kendilerine özel bir şablon belirleyerek kullanıcıları için kart basımında bulunmaktadırlar. Birçok firmanın kullandığı bu makineler kişiye özel baskı yapabilmek için de kullanılabildiğinden özellikle resmi kurumlar kartları, ulaşım kartları, banka kartları gibi çeşitli plastik kart türlerinde kullanıldıklarını görebilmek mümkündür. Bu kartların sizlere sunmuş olduğu kolaylıkların plastik kart yazıcı makinelerine duyulan ihtiyacı artırdığını söyleyebilmemiz mümkündür. Tek yönlü ve çift yönlü baskı yapabilen bu makineler basım işlemini ısı yoluyla gerçekleştirmektedirler. Çünkü bu şekilde basımı yapılan kartlar daha uzun ömürlü olmaktadır. Aynı zamanda bu kartların daha fazla kullanılsa da yıpranmaması ve üzerindeki yazı özelliğini kaybetmemesi de bu makinelerin kullanımını artırmaktadır.

Kullanım kolaylığı sunan bir yazıcı olarak küçük bir yer kaplayan plastik kart yazıcı makineleri kullanılan şablona yazdığınız kişisel bilgileri kullanarak basım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca isterseniz renkli baskı yapabilmeniz isterseniz de sadece siyah baskı yapabilmeniz de mümkündür. Ayrıca bu kartlar için gerekli durumlarda resim baskısı yapabilmeniz ve daha kişiye özel kartlar basabilmeniz de söz konusu olmaktadır.