İlkbaharın gelişi hepimizi çok sevindirse de, baharda uçuşan polenler için fikrimiz değişmektedir. Doğanın kendini yenileme sürecinde oluşan bu değişimler yüzünden çoğu kişi değil evden çıkmak neredeyse cam bile açamıyor. Havada uçuşan  polenler bitki tozlarıdır, kuşlar veya rüzgar vasıtasıyla diğer bitkilere ulaşırlar. Böylece yeni sebze ve meyvelerimiz olur. Eğer polen uçuşları olmazsa hiçbir ağaç ve bitkiler sebze, meyve üretmeleri mümkün olmaz.polenlerden korunma, polenlerden nasıl korunulur, polenlerden korunma yöntemleri

Toplumda  saman nezlesi, bahar alerjisi diye bildiğimiz ve polenlerin neden olduğu ‘’alerjik rinit’’ hastalığı toplumun büyük bir kısmını olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle çocuklarda ve astım  hastalarında daha tehlikeli boyutlarda ortaya  çıkıyor. Belirtiler olarak burunda tıkanma ve buna bağlı dinmeyen hapşırıklar, gözlerde akıntı ve sulanma ve gıcık şeklinde öksürük gibi belirtiler ile kendini ortaya çıkarıyor. Bu belirtilere dikkat edilmediği taktirde polenler astıma kadar ilerletiyor. Bahar aylarının başlangıcında bir doktora giderek hangi polene karşı alerjiniz olduğunu saptayabilirsiniz. Bunun sonucunda doktorunuzun uygun gördüğü tedavi ile bu dönemleri rahatlık ile atlatabilirsiniz. Çünkü mevsim dönüşlerinde hangi bitki ne zaman polen salar bunun bilgisiyle kendinizi polenlerden korumaya alabilirsiniz.

Evde kendinizin de kolaylıkla hazırlayabileceğiz karışımlar ile bu tozlara  meydan okuyun ve çiçek tozları korkulu rüyalarınız olmasın. Polenlerden korunma yolları şunlardır.

1- 1 litre suya bir tatlı kaşığı tuz bir çay kaşığı karbonat atın ve karıştırın. Bu karışımı gün içinde kendinizi kötü hissettiğiniz zaman burnunuza çekin ve temizleyin. Böylece burun içine yerleşen polenler oradan uzaklaşmış olur.

2-Eczaneden deniz suyu alarak, eczacının önerdiği şekilde kullanın. Yukarıdaki tuzlu karbonatlı suyun fabrikadan çıkmış hali deniz suyudur.

3- Evinizde ve arabanızda polen temizleyiciler kullanın ve evinizin kapısını penceresini sıkaca kapatın açmayın.

4-Eczanelerden maskeler alıp bunları kullanın.

5- Televizyon veya internetden hangi zaman polen geçişleri olduğunu öğrenip ona göre hazırlık yapın.

6 Dışardan geldiğiniz gibi el ve yüzünüzü bol suyla yıkayın. Mümkün olduğunca duş alamaya özen gösterin.

7- Şapka ve gözlük kullanarak kendinizi koruyun.

8- Polenlerin en çok olduğu zaman dilimi sabah saatleridir. Bu saatlerde işiniz olmadığı zamanları muhakkak evinizde geçirin.

9- Kıyafetlerinizi  açık alanlarda kurutmayın. Polenler üzerlerine yapışabilir.