Promosyon; bir markanın, kurumsal bir şirketin ya da bir devlet kurumunun reklamını ve tanıtımını yapmak amacıyla hazırladığı ya da hazırlattığı hediyelerdir. Son yıllarda bu amaçla USB bellekler de kullanılmaya başlamıştır. Promosyon USB bellek birçok firma ve kurum tarafından tercih edilen bir promosyon çeşididir. Bu USB bellek çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:promosyon usb bellek, usb bellek tercihi, promosyon amaçlı usb bellek

  • Promosyon USB bellek çeşitlerinden biri anahtarlık şeklinde olanlardır. Yani firma ya da kurumun adının yazılı olduğu bir anahtarlık şeklinde USB bellek tasarlanır ve daha sonra da promosyon olarak dağıtılır. Anahtarlık şeklindeki USB bellekler çok tercih edilen USB bellek türlerinden biridir.
  • Promosyon USB bellek çeşitlerinden bir diğeri ise kalem şeklinde olanlardır. Kalem şeklinde olan bu USB bellekler hem fonksiyonel olması açısından hem de eskiden beri kullanılagelen bir promosyon eşyası olan kalemi de içermesi açısından yine çok tercih edilen USB bellek modellerinden biridir.
  • Promosyon USB bellek çeşitlerinden bir başkası da parmak izi okuyan USB bellek modelleridir. Bu USB bellek modeli de son yıllarda çok tercih edilen bir modeldir. Zira bu USB bellek modeli parmak izi okuma özelliği taşıması vesilesiyle kişiye özeldir.

Yukarıda bahsedilen promosyon USB bellek çeşitleri dışında da birçok USB bellek modeli bulunmaktadır. Promosyon olarak USB bellek kullanmak isteyen her kuruma, her özel şirkete ya da bir markaya sunulabilecek farklı alternatifler mevcuttur.