Zamanın şartları ve hastaların istekleri her alanda olduğu gibi diş teli tedavisinde de bazı yeniliklerin ortaya çıkmasına vesile oluyor. Diş teli tedavisinin daha çok gençlere ve çocuklara uygulandığını düşünürsek ağızdaki abartılı aparatlar onları rahatsız edebilir ve tedaviden kaçınmalarına neden olabilir. Bu nedenle diş teli tedavisinde şeffaf diş teli kullanımı oldukça artmaya başlamıştır.şeffaf diş teli, şeffaf diş teli avantajları, şeffaf diş telinin avantajı nedir

Şeffaf diş teli geleneksel yöntem ile takılan diş telinden farklı olarak dişin görünmeyen kısmına yani iç tarafa doğru takılır. Bilindiği üzere geleneksel yöntemde diş teli dişin ön yüzüne takılır. Şeffaf diş telinin bir diğer adı da invisalign olarak geçer. İnvisalign yöntemi son zamanlarda sıklıkla tercih edilmeye başlamıştır. Söylediğimiz gibi şeffaf diş telinin tercih edilmesinin nedeni tamamen oluşacak dış görüntü ile alakalıdır. Şeffaf diş teli tercihinin başka bir avantajı olduğunu söylemek çok zordur.

Dişlerinde çapraşıklıklar olanların sadece görüntü olarak endişe etmemeleri gerekir. Çünkü diş çapraşıklıkları tedavi edilmezse çok daha ileri boyutlara gidebilir ve çene kemikleri de zarar görebilir. Bu nedenle diş teli takıldığında oluşacak görüntü nedeni ile hastalar tedaviden vazgeçerek sağlıklarını tehlikeye atmamalıdırlar. Bütün bu hasta endişeleri göz önüne alınarak anlattığımız gibi şeffaf diş teli gibi yöntemler geliştirilmektedir. Ayrıca gelişmiş teknoloji ürünü olan indirekt bonding yöntemi de hastaların tercih edeceği bir yöntem olabilir. İndirekt bonding yönteminde ortodontik bozukluğu olan hastanın ağzına uygun bir kalıp çıkartılır ve braketler bu kalıbın üstüne yapıştırılır. Braketler arasından lastik geçirilerek diş teli hazır duruma getirilir. Bu yöntem ile hasta tedavi boyunca sürekli ağzında diş teli ile olması gerekmez. Tabii ki tedavinin selameti için sıklıkla ağızdan çıkarılmamalıdır. Ayrıca takılan braketler şeffaf olarak ya da porselen şeklinde takılarak görüntü güzelliği de sağlanıyor.

Tekrar vurgulamakta fayda var; şeffaf diş teli tercihi sadece geleneksel yöntem ile takılan diş tellerinin görüntüsünün tercih edilmemesinden kaynaklıdır. Yoksa tedavi için her hangi bir olumlu açıklaması yoktur. Hatta bazı kullanıcılar tarafından tedavi süresini uzun tuttuğu da konuşulur.