Selülitli bacaklar veya kalçalar hiçbir kadını mutlu etmemektedir. Özellikle de yaz aylarında bikini giyip plajda gezdikleri zamanlarda, iste şimdi selülitlerden kurulma yolları:selülitlerden kurtulma yolları, selülit nasıl geçer, selülitleri geçirme yolları

 1. Günde 2-3 adet ceviz, 6 badem ile 8 adet fındık yemeyi ihmal etmeyiniz. Selülit olmasını engellemenin yanı sıra kilo dengesini korumak açısından da etkilidir.
 2. Kahvaltıda tereyağından mümkün olduğunca uzak durmalısınız.
 3. Etin az yağlı olanını tercih etmelisiniz.
 4. Kahvaltı günün en önemli öğünlerindendir. Kahvaltı etmeyi ihmal etmeyiniz. Aynı şekilde diğer öğünleri de atlamadan düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir.
 5. Günde en az iki litre su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
 6. Sabah kalkar kalkmaz veya akşam uykuya yatmadan önce ılık su içine limon sıkıp içmelisiniz.
 7. Meyveleri lifli oldukları için kabuklarıyla yemeyi tercih etmelisiniz. Özellikle elma veya armut gibi meyveleri kabukları ile tüketmelisiniz.
 8. Beyaz ekmek tüketmeyin. Kepek ekmeği veya çavdar ekmeği tercih ediniz.
 9. Çay, sigara, kahve ile alkol tüketimine dikkat ediniz. Bu saydıklarımızdan uzak duramıyorsanız da mutlaka azaltmalısınız. Özellikle sigara ile alkol damar sağlığını etkilemektedir.
 10. Salatalarınıza yağ koymaktan kaçınmalısınız. Ben yağsız yiyemem diyorsanız o zaman çok az bir miktarın üzerine çıkmamalısınız.
 11. Bazı yiyecekler selüliti önlemek konusunda oldukça etkilidir. Ananas, içeriğinde bulunan Bromelin enzimi sayesinde selülit oluşumunu yani ödem ile şişkinliği engellemektedir. Elma, frambuaz, portakal, havuç, çilek, ıspanak, domates, turp, kereviz gibi besinler selüliti önleyen yiyeceklerin arasında yer almaktadır.
 12. Unlu yiyeceklerden, tuz veya şekerden uzak durmak vücut sağlığı ile kilo dengesi açısından da önemlidir.
 13. Selüliti önlemenin yollarından bir diğeri ise çok sık kilo alıp verilmemesine dikkat etmektir.
 14. Düzenli yürüyüşler yaparak vücuttaki toksinler atılabilir. Her gün olamasa da haftada en az 4 gün 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş yapınız.
 15. Egzersiz yapmak gerek selülit oluşumunu engellemek gerekse de kilo vermede veya kiloyu dengede tutabilmekte oldukça önemlidir.
 16. Selülitle tedavide etkili bir başka yöntem de hafif hareketlerle yapılan masajlardır. Yani günde en az 5 dakika eldiven yada bir fırça yardımıyla yapabileceğiniz masaj kan dolaşımını hızlandırması nedeniyle etkilidir.