• Site Hız Testi Analizleri

Site hız testi analizleri SEO çalışması yapılan sitenin ping süresini belirlemeye yarar. Bir sitenin ping süresi ne kadar kısa ise o sitenin SEO çalışmaları o kadar sağlıklı olur. Çünkü ping süresi sitenin görüntülenme süresidir. Bir site ne kadar hızlı görüntüleniyorsa/açılıyorsa SEO bakımından o kadar değerlidir.seo yaparken kullanılabilecek araçlar, seo yaparken neler kullanılır, seo yaparken kullanılması gerekenler

  • Site IP kontrol araçları

Bu kontrol araçları ile SEO çalışmalarında kullanacağınız sitelerin hangi IP’ler üzerinde kurulu olduğunu kontrol edebilirsiniz. SEO çalışmalarında kullanacağınız sitelerin birbirinden farklı IP adresleri üzerinde kurulu olması gerekmektedir. IP kontrol araçları ile SEO çalışmalarında kullanacağınız sitelerin IP adreslerini saptayabilir ve buna göre çalışmanıza yön verebilirsiniz. IP kontrol araçları ile incelediğiniz sitenin hangi IP adresi sınıfında olduğunu da öğrenebilirsiniz. (A, B, C, D ve E olmak üzere 5 farklı IP adresi sınıfı bulunmaktadır.)

Daha açıklayıcı olması bakımından şöyle bir örnek verelim. Örneğin; x.com sitesine SEO çalışması yapacağınızı ele alalım. Bu sitenin hangi IP adresi üzerinde kurulu olduğunu IP kontrol aracı ile saptamanız gerekir. Bunun yanı sıra x.com sitesine link vereceğiniz diğer sitelerin IP adreslerini de saptarsınız. X.com sitesine v.com ve t.com sitelerinden link vereceğinizi düşünün. V.com sitesinin x.com sitesi ile aynı IP adresinde kurulu olduğunu ve t.com sitesinin x.com sitesinden farklı bir IP’de kurulu olduğunu düşünelim. Bu durumda v.com sitesinden x.com sitesine vereceğiniz linkin değeri Google gözünde çok az olacaktır. Buna karşılık t.com sitesinden x.com sitesine vereceğiniz link daha değerli olacaktır. Bu örnek üzerinden çıkarımda bulunacak olursak SEO çalışması yapılan siteye verilen linklerin farklı IP’lerdeki sitelerden olmasına dikkat edilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.