Birçok kişi korku ve stres anında ne yapmaları gerektiği hususunda bilinçsiz olurlar. Bu da bu tür anları daha kötü hale getirmelerine yol açar. İşte bu yazıda korku ve stres anlarında ne tür şeylere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ne tür yöntemler uygulamamız gerektiğinden bahsedeceğiz.stres zamanında neler yapılabilir, stres altında neler yapılmalı, stres altındayken nasıl davranmalı

Gülümsemek

Gülümsemek sadece komik bir şey olduğunda ya da mutlu olduğunuz vakit yapmanızın gerekli olmadığı bir eylemdir. Eğer bu tür stres ve korku dolu anlarda da gülümserseniz bu tür anları da başarılı bir şekilde atlatmanız mümkündür. Çünkü gülümsemek beyne pozitif bir enerji vermektedir ve bunun faydasını görmeniz de bu sebeple olağan olacaktır.

Nefes Kontrolü

Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus da nefes kontrolüdür. Birçok kişi stresli anlarda 10’dan geriye sayma gibi öğütler vermektedir. İşte bunun sebebi de nefes kontrolüdür. Çünkü insan stresli olduğu anlarda istemsiz bir şekilde nefesini kontrol edemez ve bu da ister istemez daha fazla stres olmanıza ve daha fazla sinirlenmenize yol açar. Bu tür durumlarda derin nefes alıp verdiğiniz vakit daha da rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Meditasyon

Meditasyonun amacı zaten insanın ruhunun daraldığı anlarda rahatlamasıdır. Bu sebeple meditasyon yaparak da daha stressiz bir hayata merhaba diyebilirsiniz. İşte bunun için internette de yer alan bazı meditasyon yöntemlerini uygulayarak rahatlamak mümkün olacaktır.

Alışkanlıklar Edinmek

Modern dünyada insanlar en çok telefonda vakit geçirmeye başladı. Yapılan araştırmalar da net bir şekilde gösteriyor ki kişi ne kadar fazla televizyon, telefon, bilgisayar başında vakit geçirirse hem zamanını verimsiz bir şekilde geçirmiş oluyor hem de sinir, stres gibi durumlara da daha meyilli bir yapıda oluyor. Bu sebeple farklı alışkanlıklar elde etmek insanı rahatlatacaktır. Bu kitap okumak gibi basit bir eylem olabilir ya da dışarıda yürüyüş de olabilir. Spor yapmak, yeni hobiler elde etmek de stresi azaltacaktır.

Bunların yanı sıra uyku düzenini de oluşturmak gerekir. Düzensiz bir uyku düzeni de kişinin stresli bir yaşam geçirmesine yol açar. Bu sebeple de günde en az 7-8 saat uyku bünyeye iyi gelecektir.