Tespih böcekleri adlarını dokunulduğunda kendilerini koruma amaçlı içe doğru vücutlarıyla yuvarlak bir şekilde kıvrılmalarından almışlardır. Bu böcekler suda ya da karada yaşayabilirler. Tespih böceklerinin değişik boyutları bulunmasına rağmen genelde küçük hayvanlardır. Bu böceklerin vücutlarının altında birçok ayağı ve tepesinde iki adet anteni bulunmaktadır.  Bu antenleri ile tespih böcekleri yiyeceklerin kokusunu alarak diğer tespih böcekleriyle iletişim kurarlar. Tespih böcekleri evde genellikle mutfak, banyo ve bodrum gibi rutubetli alanları yaşamak için tercih ederler. Bu böcekler evde açık bırakılan yiyeceklere ve diğer eşyalara zarar verirler.tesbih böceği, tesbih böceği ilçalaması

Tespih böcekleri açıkta bırakılan sebze ve meyveleri tüketirken aynı zamanda bu gıdaların üzerine dışkı sağlayarak besin maddelerinin bozulmasına ve insanların bu besin maddelerini tüketiminde de sağlıklarının bozulmasına neden olur. İnsan sağlığına son derece zararlı olan bu böceklerin evlerimizde işyerlerimizde vb. yaşam alanlarımızda görülmesiyle sağlığımız tehlike altındadır. Bu böceklerin insanları ve hayvanları ısırma özellikleri bulunmamasından dolayı biz bu böceklerin zararsız olduğunu düşünerek çoğu zaman görmemezlikten gelebiliriz. Oysaki bu böcekler evlerde bulunan çiçeklere de zarar vermektedirler. Tespih böcekleri genellikle gündüzleri aktif durumdadırlar. İnsanlar bu küçük böcekleri çoğu zaman görmezler ve gıda maddelerine bıraktıkları salyalar nedeniyle tüketilen bu gıda maddeleri insan sağlığını tehdit etmektedir.

Tespih böceği ilaçlama; Bu böceklerin evlerimizde yaşam alanımız içerisinde görüldüğü takdirde ortadan kaldırılması için böcek ilaçlama işlemine başvurulması gerekmektedir. Ancak ilaçlama işlemi için eğitimli ve profesyonel olmak şarttır. Çünkü insan sağlığını tehdit edici bu tespih böceklerini ilaçlama işlemi profesyonel olarak bu iş ile uğraşan böcek ilaçlama şirketine bırakılmalıdır. Böceklerin yaşam alanının son bulması ve bir daha aynı yerlerde meydana gelmemeleri sebebiyle ilaçlamanın doğru yapılması çok önemlidir.

Bu nedenle işi ehline yani eğitimli ve profesyonel olarak bu işi yapan ilaçlama servislerine bırakmak gerekmektedir. Tespih böceklerinin birçok çeşidi bulunmasına rağmen genellikle karada yaşayan türleri küçük ve vücutları bölmeli böceklerdir. Küçüklüğünden dolayı toparlandığında tespih tanesi görünümü alan böceklerin görülmesi zor olabilir fakat fark edildiğinde kişilerin ilaçlama işini aksatmaması evlerinde çocuklarının ve kendilerinin sağlığını korumak için ilaçlama firmasını tercih etmesi daha sağlıklı ve etkin sonuçlar verecektir.