Guatr hastalığının troid rahatsızlığına bağlı olarak çıkan sebeplerinden bir tanesi troid guatrdır. Guatr hastalığı Türkiye’ de oldukça yaygın olarak karşımıza çıkan bir hastalık türüdür. Guatr hastalığı denilince akla sebep olarak ilk olarak akla gelen kısım troid nodülleridir. Troid nodülleri olarak belirtilen ve troidin nodül hastalığı olarak karşımıza çıkan bu durum troid hastalıkları içerisinde en çok görülen vakadır. Türkiye’ nin yüzde elliye yakınında troid hastalığı bulunmaktadır. bunun da büyük çoğunluğunu nodül hastalığı oluşturmaktadır. Tiroid nodülüne bağlı olarak gelişen guatr hastalığı yani troid guatr her 5 kişiden birinde görülmektedir. kişide meydana gelen nodüllerin değişik boyutları bulunmaktadır. en küçü 1 mm. En büyüğü de 10cm. e kadar uzanabilmektedir. Önceden sadece büyük olan nodüller fark edilse de teknolojinin ilerlemesi ve yeni tıbbi cihazların üretilmesi ile en küçük çapta olan nodüller bile fark edilmektedir.tiroid guatr nedir, tiroid guatr hastalığı, tiroid guatr hastalığı ne demek

Troid guatr hastalığında bulunan nodüllerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu çeşitli yöntemler neticesinde ortaya çıkmaktadır. Öncelikli olarak elle muayenede ya da küçük çaplı ise, ultrason muayenesinde nodülün yer değiştirmesi onun iyi huylu olduğunu göstermektedir. İyi huylu nodüller tiroid guatr hastalığının kansere dönüşme durumu olmadığını göstermektedir. Eğer nodül sabit ise ve giderek büyüyen bir yapıya sahipse ince iğne biyopsisi ile kolaylıkla parça alınarak patolojiye gönderilebilmektedir. Patolojiden çıkan sonuç dokunun kanserli olup olmadığı konusunda yüzde 99 oranında kesin bilgi vermektedir. Bu hastalıklarda biyopsi sonucu temiz gelmiş ise, kişi durumdan rahatsız değil ise cerrahi müdahale kişinin inisiyatifine bırakılmıştır. Nodül boyutu büyük olan ve iyi huylu olan troid guatr rahatsızlığına cerrahi müdahaleye altrenatif olarak radyofrekans tedavisi ile nodülü parçalama işlemi örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu şekilde nodüller hem yanarak yok olmakta hem de kuruyarak bir daha oluşması önlenmektedir.

Radyofrekans tedavisinde kişi bir takım radyasyona maruz kalmaktadır. Bu radyasyonun vücuda çok büyük yan etkileri yoktur. Günlük hayatta maruz kaldığımız derecede düşük oranlı bir radyasyon olduğu için ameliyat seçeneğinden çekinen hastalara alternatif tedavi yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Bu işlemin yapılabilmesi için troid guatr hastalığında yer alan nodüllerin iyi huylu çıkmış olması gerekmektedir.