Son zamanlarda tükenmişlik sendromu şikayetlerini sık bir şekilde görüyoruz. Moral olarak dipte bir şey yapmak istemeyen kişiler genellikle tükenmişlik sendromuna girdiklerini düşünür. Fakat durum tam olarak da böyle değildir. Tükenmişlik sendromu genellikle iş ile alakalıdır. Genellikle bir işte oldukça fazla vakit geçiren ya da sevmediği bir işi mecburiyetten dolayı yapan kişiler ister istemez bir süreden sonra bir bunalıma girerler. Bu bunalım sonucunda da her zaman yaptıkları işi yapamaz hale gelir ve performansları ciddi olarak düşer. Bunun sonucunda da daha çok kendi içlerine kapanır ve son olarak da işlerinden ayrılırlar. İşte buna tükenmişlik sendromu denmektedir. Örneğin Meryem Uzerli Muhteşem Yüzyıl dizisiyle kariyerinde en zirve yaptığı dönemde tükenmişlik sendromuna girdiğini söyleyerek diziden ayrılmıştı.tükenmişlik sendromu, tükenmişlik sendromu nedir, tükenmişlik sendromu ne demek

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Tükenmişlik sendromunun birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtileri kısaca incelemek gerekirse;

  • Olumlu bir durumdan dahi olumsuz bir durum çıkarabilirler ve ciddi bir şekilde bıkkınlık hissi bulunmaktadır.
  • Umutsuzluk ve karamsarlık hayatlarına artık işlemiş gibidir ve bunu çevrelerine de hissettirirler.
  • Normalde kolay bir şekilde yaptıkları bir iş bile onlar için işkence gibi gelebilir. Bunda dikkat dağınıklığının da büyük bir etkisi vardır ve bunun yanı sıra bir şeye odaklanma konusunda oldukça zorluk çekerler.
  • Uyku düzenleri yok gibi bir şeydir. Bazen herhangi bir sebep yokken uyuma konusunda sıkıntı çekerlerken kimi zaman da saatlerce uyurlar.
  • Psikolojik olarak sürekli baş ağrısı gibi problemler yaşarlar ve bu da hayattan aldıkları zevki çok ciddi bir şekilde etkiler.

Tükenmişlik Sendromunun Geçmesi İçin Yapılacaklar

Tükenmişlik sendromu geçsin diye psikolojik destek almak akla ilk gelen yöntemdir. Fakat bundan önce kişinin kendi çabalarıyla bu durumdan kurtulması mümkündür. Bu çabaları da kısaca inceleyecek olursak;

  • Hobi edinmek oldukça önemlidir. İş arasında bu hobilerle ilgilenip bıktığınız işi daha yapılabilir hale getirebilirsiniz.
  • Vücudun yorulması da oldukça önemlidir. Bu sebeple spor programı uygulayabilirsiniz.
  • Sebze ve meyve tüketimi yine oldukça etkilidir.
  • Sevdiğiniz kişilerle sık sık görüşüp sürekli düşünüp stres yaptığınız konulardan mümkün oldukça uzak durabilirsiniz.