Ülkemizde ve dünyada infertil (kısır) çiftlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak, tüp bebek tedavisi sunan merkezler de, bu artan hasta sayısına yanıt vermek için günden güne çoğalmaktadır. Tüp bebek tedavi merkezlerinin sayıca çok fazla olduğu bu durumda, tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerin, sonradan mağdur olmamaları için, tedavi alacakları merkezleri seçerken dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır:tüp bebek merkezi, tüp bebek merkezlerinin başarıları, tüp bebek deneme başarısı

  1. Tüp Bebek Merkezinin Başarı Oranları

Tüm dünyada tüp bebek tedavisinin başarı oranı, her bir deneme için (annenin yaşına göre değişmekle beraber) ortalama %35 civarında seyretmektedir. Eğer tedavi alacağınız merkezin başarı oranı, bu oranın çok altında ise, tedavi yöntemlerinde bir aksaklık olma ihtimali söz konusudur; ya da merkezin tedavi başarısının, bu oranın çok üzerinde olduğu söyleniyorsa, hasta çekmek uğruna yanlış bilgi verilmesi durumu olasıdır. Öte yandan, tüp bebek tedavi yöntemlerinin başarısının, anne adayının yaşına, baba adayının sperm değerlerinin durumuna ve başka birçok faktöre göre değişiklik gösterebileceği akılda tutulmalıdır. Örneğin; annenin yaşının genç olduğu ve tetkiklerinin tamamının norma olduğu, nedeni açıklanamayan kısırlık hastalarında tüp bebek başarı oranı %50’ye çıkabilmektedir. Fakat, yumurta hücresi gelişimi az olan, embriyo gelişimi ve kalitesi yetersiz olan, ileri düzeyde endometriozis hastalığı olan çiftlerde, tüp bebek ile gebe kalabilme şansı %20 oranının altındadır. Buna karşın, hem anne adayının yaşının 40’ın üzerinde olduğu, hem baba adayının spermlerinde ciddi hasarların bulunduğu çiftlerde ise, başarı şansı %10’dan bile düşük olabilir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisi almak isteyen çiftler, merkezin tüp bebek başarı oranı konusunda araştırma yaparken, her çift için tüp bebek başarı oranının değişebileceğini bilerek hareket etmelidirler.

  1. Tüp Bebek Merkezinde Embriyo Dondurma İşleminin Yapılıp Yapılmadığı

Tüp bebek tedavisi sırasında transfer edilen embriyolardan arta kalanlar, embriyo saklama sistemi olan merkezlerde saklanır. Eğer o ayki tedavi başarısız olmuşsa, saklanan embriyolar daha sonraki aylarda kullanılabilir. Bu avantajı sunabilen merkezlerden tedavi almak, daha mantıklı olacaktır.

  1. Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Çoğul Gebelik Oranları

Tüp bebekte, gebelik elde edilebilme şansını arttırmak için çok sayıda embriyo transferi yapılırsa, bu durumda düşük, erken doğum ya da anne karnında bebeklerin ölüm riski artmakta ve tedavi için harcanan emekler boşa gidebilmektedir. Bu nedenle, tüm dünyada tüp bebek tedavi hizmeti veren merkezlere, hastalarına en fazla 3 embriyo transferi yapmaları tavsiye edilmektedir. Öyleyse tedavi alınacak olan merkezin çoğul gebelik (ikiz, üçüz ve dördüz) oranlarının araştırılması gerekmektedir. Başarılı tedavi oranlarına sahip merkezlerin ikiz gebelik oranları ortalama %30- 35’i, üçüz gebelik oranları da %7-8’i aşmamalıdır. Merkezin çoğul gebelik oranları yüksekse, gebelik elde edilse bile düşük ve erken doğum riskinin olduğu hatırlanmalı ve çoğul gebelik oranları yukarıda verdiğimiz sınırları aşmayan bir merkezde tedavi almak tercih edilmelidir.

  1. Tedavi Merkezine Ulaşım Kolaylığı

Tüp bebek tedavisi sırasında zaman zaman her gün kontrole gitmeniz gerekebilir. Bu nedenle yukarıda saydığımız kriterleri karşılayan merkezler içinden, yaşadığınız ildeki bir merkezi ya da ulaşımı en kolay olan, başka bir ildeki tedavi merkezini tercih etmelisiniz. Böylece tedavi süreci içinde çok yıpranmadan ve kontrollerinize zamanında gitmek konusunda güçlük çekmeden tedavinizi tamamlayabilirsiniz.