Son günlerde ülkemiz gerçekten zor durumlardan geçiyor. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde çıkan yangınlar, ormanlarımızı, canlılarımızı ve insanlarımızı mağdur ediyor. İlk Manavgat’ta başlayan yangınlar hızlı bir şekilde bölgenin her yerinde yayılmaya başladı. Ancak yangınların çıkma nedeni henüz net olarak açıklanmadı. Artan hava sıcaklıkları ve küresel ısınma yangınlarda en önemli neden olarak görülüyor. Yangınların bilerek çıkarıldığı noktasında da bazı söylemler dolaşsa da bu konuda resmi olarak net bir açıklama yapılmadı. Günlerce süren yangınlarda binlerce metre karelik ormanlık alanlar yanarken, burada yaşayan canlılar ve insanlar için zorlu bir süreç başladı.türkiye yangınları, yangın çıkma nedenleri, yangın niye çıkar

Yangınlar Neden Söndürülemedi?

Yangınlar tek bir bölgede değil, memleketin bir çok köşesinde başladı ve hızlı bir şekilde devam etti. Ormanlık arazilere araçların girmesi zorlaştı. Hem fiziki durum hem de yangının şiddeti müdahaleyi oldukça zorlaştırdı. Ülkemizde yangın söndürme uçaklarının yetersizliği de yangınların uzun sürmesinde önemli bir neden olarak görülmektedir. Özellikle uçak ve helikopterler bölgeye geç ulaştı veya hiç ulaşamadı. Günler sonra yurt dışı ülkelerinden gelen yangın söndürme uçakları ile yangınlar kontrol altına alındı. Nihayet Manavgat yangını tamamı ile bitti. Bu süreçte sivil toplum örgütleri, vatandaş ve sanatçıları insanüstü performansları ile yangında özverili çalışmaları ile gündemde oldu.

Yangın Nerelerde Çıktı?

Manavgat başta olmak üzere Antalya’nın birçok yerinde eş zamanlı başlayan yangınlar oldu. Muğla’da yangında en çok zarar gören yerlerin başında yer alıyor. Muğla Milas bir çok tatil köyü ve yerleşim alanlarında ormanlık arazilerde çıkan yangınlarla büyük kayıplar yaşadı. Muğla Kıyı Kışlacık köyünde ilk gün çıkan yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Ancak ertesi gün yeniden başlayan yangın yüzünden köyler boşaltıldı. Didim ve Bodrum’da yangından etkilenen yerler. Bu yerlerin hepsinin ortak özelliği ise Turizmin en işlek yerleri olmasıdır. Doğa harikası olan bu beldelerde yangın sonrası evini kaybedenler, hayvanlarını kaybedenler ve farklı mağduriyet yaşayanlar gözyaşlarına hakim olamadı. Son günlerde azalan yangınlar umarız tekrar başlamaz. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun, yangında zarar görenlerin tüm zararları telafi edilir, dileğiyle.