Ofis malzemeleri, gün içerisinde sürekli kullandığımız çeşitli boyutlarda ve çeşitli işlevlerde malzemelerdir. Çeşitli çalışma alanlarında sürekli bu malzemelerle temas halindeyiz. Gün içerisinde çok fazla kullanılan bu ürünlerin kalitesi oldukça önemlidir. Kalite, kullanım ömrünü uzatmakta ve malzemenin kullanılabilirliğini artırmaktadır. Bu sebeple kaliteli ürünler tercih etmek daha akıllıcadır. Kaliteli ürünlerin, kaliteli malzemelerden üretildiği bilinmektedir. Bu konuda ucuz ofis malzemelerinin kalitesi hakkında, üretimi aşamasında ucuz malzemelerin kullanılmış olabileceğini söylemek mümkündür.ucuz ofis malzemesi, dayanıklı ofis malzemesi, ofis malzemesinde dayanıklılığın önemi

Ürün kalitesi, birçok parametreye bağlı şekilde gelişmektedir.  Öncelikle ürünün üretiminde kullanılacak olan hammaddenin iyi ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu şekilde ürünü meydana getiren malzemeler iyi olduğu sürece ortaya da kaliteli ürün çıkacaktır. Ayrıca üretim için kullanılan çeşitli cihazlar ve çalışma şartları da ürünün kalitesini etkilemektedir. Eğer ürünün üretiminde maliyet yüksek ise bu ürünün fiyatına da yansımaktadır. Eğer kullanılan malzeme ucuz ise yine bu da ürünün satış fiyatını etkileyecektir. Bazı firmalar hammaddeyi daha ucuz alarak ürün fiyatlarını da düşürmektedir. Kalite de bu durumdan çok fazla etkilenmemektedir. Öyle durumlarda kaliteyi ucuza almak mümkündür. Bu yüzden ucuz ofis malzemelerinin kalitesi hakkında çok fazla bir şey söylemek mümkün değildir.

Bazı durumlarda ucuz ofis malzemeleri kaliteli olsa da genelde kalitesizdir. Çok kullanışlı olmayan bu ürünleri kullanmak çok daha maliyetli olacak ve ürünün ömrü tükenince sürekli yenisini temin etmek gerekecektir. Bu şekilde, kaliteli ürünlerden bir ürün kullanılması gerekirken kalitesiz ürün kullanıldığında 3 veya 4 ürün kullanılabilmektedir.