Çocuk ile anne ve ya baba arasındaki ilişkinin normal ve sağlıklı bir süreçte geçmemesi karakter yapılanmasında bazı eksikliklere sebep olur. Aklımızla her ne kadar cinsellik yaşanması gereken bir şey olduğunu söylenilmese de içsel olarak bilinç düzeyinde ya da bilinçdışı yoğun bir sıkıntı yaşanılabilmekte ve kişi bu sıkıntıda cinsel birlikteliği yaşamama ile uzak dururlar. Karakter yani kişilik kusurları olan kişilerde, cinsellik yaşanmış olduğunda veya  yaşamaya çalışıldığında  içsel olarak ise;Vajinismus sebepleri nelerdir, Vajinismus tedavisi nasıl yapılır, Vajinismus neden oluşur

A- Basitlik ya da utanılacak birşey olan cinselliği yaşamanın yoğun küçük düşmüşlüğünü ve aşağılanmışlığını hissedecek ve ya bu hisler kişinin çok canını yakabilir.

B- Cinselliği kadın olmanın keyfiyle yaşamak denilmesi sanki yanlış birşey yapıyormuş gibi suçluluk duygusu hissebilecek ve o yaptığı yanlıştan dolayı öfkelenebilecek, tamamen yalnız kalacak, terkedilecek, çaresiz kalacak gibi içsel duygular hissedilebilir. Kişi bu duygu ile düşüncelerin mantık dışı olduğunu farkedebilir veya edemeyebiliyor. Bu duygu ve düşünceler içinde eşiyle cinsel birliktelik olursa sanki eşi kendini terkedecekmiş gibi hissedebilirsiniz.

C- Cinsel birlikteliği yaşamak içsel olarak, zorla içine girmek, kontrol edilmek, esir olmak gibi hissiyatı kişide oluşturabilir.

D- Cinsel birliktelik içsel olarak ve yoğun parçalanma korkularına sebep olabiliyor.

E- Cinsel birliktelik içsel olarak yoğun yok olma ve boğulma duygularına sebep olabilir.

F- Cinsel birliktelik yaşamak içsel olarak yoğun suçluluk ve direnme duygularına yol açar.

G-Cinsel birliktelik yaşamak içsel olarak gücü ve iktidarı kaybetme gibi hissedilmektedir.

Bu belirttiğimiz nedenler çocuğun gelişimsel kusurlarını karakter olarak yansır. Karakter kusurları yaşadığımız korkuları, suçlulukları daha yoğun yaşamamıza sebep olur. Eğer ki, kişi cinsel eğitim eksikliği mevcut, aile içi ve kardeşlerinden de mantıklı bilgi alamamışsa, cinsellikle ilgili problemleri yaşaması gayet normal bir durumdur. Kadınların kendi aralarındaki abartılı konuşmalar, filmlerdeki tecavüz sahneleri ile ilgili görüntüler, yanlış bilgiler ve inanışlar da eklendiğinde vajinismus yaşanılır. Cinselliğin pis, kötü olduğunu açık ve örtülü ifadeleri, toplum içinde imaları, aşağılayıcı, cinselliği kadın için zarar verici, kötü bir şey olduğunun, kızlık zarının kaybetmenin psikososyal kaygıları vajinismusa sebep olur. Kızlık zarını kaybedince korkunç fiziki bir acı duyacağı düşüncesi ve günlerce bu acıdan kurtulamayacağı kaygıları gibi bir çok çarpıtılmış düşünce, yanlış ve ya çarpıtılmış bilgiler vajinismusa sebep olur.