Xbox bir video oyun markasıdır. Xbox Live ise çevrim içi ve dijital olan çok oyunculu oyunların dağıtımını kolaylaştırır. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak 2002 Kasım’da hizmete sunulmuştur. Daha sonra bu sistem geliştirilerek Xbox ve Xbox 360 ile hizmet vermeye devam etmiştir. Kendi adlarına özgün Ticari marka hakları da bulunmaktadır. Bu sistemden yararlanabilmeniz için kesinlikle bir konsola sahip olacaksınız diye bir şey yoktur. Xblox Live sizlere Android, İos, Windows 10, Nintendo Switch’e erişip oyun oynayabilmenizi sağlar. Xbox Live sayesinde oyuncular çok fazla özelliklere sahip olabilirler bunlar:xbox live ne demek, xbox live niye kullanılır, xbox live niçin kullanılır

 1. Erkenden erişim sağlanılan oyunların ücretsiz demolarını indirip oynayabilir ve oyun tanıtımlarını izleyebilirsiniz.
 2. Windows Live’ı Messenger hesabınıza bağlayabilirsiniz. Bu sayede oyun oynarken bile arkadaşlarınızın mesajlarına geç kalmadan yanıt verirsiniz.
 3. Bulutta kaydedilen oyunlarınıza erişebilirsiniz.
 4. Özel teklif ve indirimler
 5. 8 kişiye kadar Parti Sistemi ile sesli olarak iletişim kurabilirsiniz.
 6. Marketten Dijital oyunlar satın alabilirsiniz.

Xbox Live ücretsiz midir?

Xbox Live ücretsiz kullanım sağlayan bir servistir. Ama bazı özelliklerden yararlanmak isterseniz bunun için ücret ödemeniz gerekmektedir. 2 farklı üyelik tipi vardır. Bunlar, Nihai üyelik ve Altın Üyeliktir. Üstelik bir arkadaşınıza Xbox Live’ı hediyede edebilirsiniz.

Nihai üyelikte XBOX Live bize şu özellikleri sunmaktadır:

 • Konsol oyunlarında çok oyunculu erişim.
 • 100’den fazla yüksek kaliteli konsol oyununa erişim.
 • 100’den fazla yüksek kaliteli bilgisayar oyunu.
 • Sürekli eklenen yeni oyunlar.
 • Özel üye indirimleri ve fırsatları.
 • Xbox Oyunları piyasaya sürüldüğü gün görebilme.
 • Oyun içi içerik ve iş ortağı teklifleri dahil olmak üzere ücretsiz fırsatlar.
 • Cep telefonunuzdan ve tabletinizden ücretsiz olarak oyun oynamak.
 • EA Play üyeliğine sahip olmak.

Xbox Konsolu Xbox Live’a nasıl bağlanır?

Konsolumuzu iki farklı şekilde bağlayabiliyoruz. Bunlar kablosuz ve kablolu bağlantılardır. Kablosuz bağlantı, Ağ kablosu olmadan bağlanmamıza yarar ve daha uzaktan oyun oynayabilme özelliği sunar. Kablolu bağlantı ise bağlanmanın en güvenilir ve pratik yoludur çünkü ağ kablosunu bağlamış olduğumuz konsolu bir yönlendiriciye bağlarız. Bu sayede oyun oynarken ağdan kopmalar ve ayrılmalar yaşanmaz.