Yazın gelişi ile birlikte güneş ışınlarının yakıcılığı kendini hissettirmeye başladı. Yazda tatil yaparken ya da günlük hayatınızı yaşarken maruz kalacağınız güneş ışınlarından korunabilmeniz için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Birkaç alt başlık halinde güneş ışınlarından nasıl korunabileceğinizi yazımızda anlatmaya çalışacağız umarız faydasını görürsünüz. İşte güneş ışınlarından korunmanın yolları.

Öğle vaktine dikkat edin

Güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu zamanlarda öğle vakitleridir. Aşırı önemli bir işiniz yoksa öğle vaktinde güneşe çıkmamaya özen gösterin. Güneş çarpması gibi birçok rahatsızlığa öğle vaktinin güneş ışınları sebep olmaktadır. Birçok kişi güneş çarpmasını hafife almaktadır, ancak aslında güneş çarpması çok önemli bir sorundur. Sonu ölüme varan güneş çarpması vakaları yaz aylarında oldukça fazladır.Sıcaktan korunmanın yolları, sıcağın etkisinden kurtulma, güneş ışınlarından korunma

Koruyucu krem kullanın

Güneş ışınlarının etkilerinden kurtulmak için güneş kremlerinden faydalanabilirsiniz. Cilt tipinize uygun ve cildinizin alerji göstermediği koruyucu krem ya da güneş jellerinden satın alıp güneşe çıkacağınız zaman açıkta kalan vücut bölgelerinize uygulamalısınız.

Deniz ya da havuzda serinleyin

Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için onlardan uzak yerlerde zaman geçirebilirsiniz ya da en azından etkisini azaltabilecek bir şeyler yapabilirsiniz. Etki azaltıcı bir şeyler yapmak istiyorsanız denizde ya da havuzda yüzebilirsiniz. Kapalı havuzları tercih ederseniz tümüyle güneş ışınlarından uzak kalabilirsiniz.

Bol sıvı tüketin

Yaz sıcağının etkisi ile vücudunuzda meydana gelecek olan terleme su kaybetmenize sebep olacaktır. Su kaybının birçok farklı sorunu beraberinde getirdiğini göz önünde bulundurursak mutlaka yazda sıvı alımının arttırılması gerektiğine ulaşırız. Terleme ile kaybettiğiniz suyu geri alabilmek için bol bol sıvı tüketin.

Hava alan kıyafetler kullanın

Pamuklu kumaşlar hava geçirgenliği açısından çok iyidir. Hava geçiren kıyafetler giymeye özen gösterirseniz terleme düzeyiniz düşecektir. Ne kadar az terlerseniz o kadar kendinizi iyi hissedersiniz. Özellikle ağır işlerde çalışıyorsanız, işiniz gereği güneş altında zaman geçirmek zorundaysanız mutlaka hava geçiren kıyafetler kullanın.

Serin bir yerlerde zaman geçirin

Sıcaktan korunmanın en güzel yanı serin yerlerde zaman geçirmekten geçer. Klimalı ya da vantilatörlü bir yerde zaman geçirerek sıcağın etkisini en az seviyede hissedebilirsiniz.