Hemen hemen her işyerinde kalite, iş sağlığı ve güvenliği, süreklilik istenir. Yapılacak işlerin, üretilecek ürünlerin dünyaca belirlenmiş kalite standartlarında olması, bu kalite standardının sürekliliğinin sağlanması ve çalışanların can güvenliklerinin olduğu bir ortamda işlerini yapması beklenir. Bu bağlamda dünyaca kabul görmüş yönetim sistemleri oluşmuştur. Yönetim sistemleri işyerinizin amacını, kurallarını ve işlerini belirli bir çerçevede düzenlemeye ve günümüz gereklerine göre geliştirmeye yarar.yönetim sistemi, yönetim sistemi nedir, yönetim sistemi faydaları

İşlerin en doğru şekilde yürütülebilmesi için ortak bir amaçla hareket edilmeli ve bu amaç doğrultusunda birlik olunmalıdır. Bunun için bilginin paylaşılması, tartışarak karar verilmesi, en yüksek kalite anlayışına göre ve çevreyi düşünerek hareket edilmesi gerekmektedir. İşyeri için yönetim sistemleri kullanıldığında bu hedeflere en doğru ve kısa yoldan ulaşılacaktır. Günümüzde işletmeler bir çok sorunla karşı karşıyadır. Bu sorunlar, sürekli kar edebilme, rekabet ortamında ayakta kalabilme, sadece bulunduğu bölgede değil küresel anlamda tanınma, sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurabilmedir. Bunların hepsini bir arada ve doğru bir şekilde yapmak oldukça zor olabilir. Tam bu bağlamda yönetim sistemleri devreye girmektedir. Şirketin yanlış yönetim yüzünden fark edilemeyen potansiyelini ortaya çıkaracaktır. Yönetim sistemleri kullanılarak bir çok zorlukla başa çıkılabilir. Bu sayede işlem maliyetleri düşecek, müşteri ve şirket hisse sahiplerinin memnuniyet dereceleri artacak, şirket markası küreselleşecek ve itibar gösterilen bir marka haline gelecektir. Ayrıca sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurulabilecektir. Risk faktörleri ortadan kalkacaktır. Çalışanların can güvenliği sağlanacak, daha rahat ve güvenli bir ortamda çalışmaları sağlanacaktır. Yönetim sistemleri konusunda uzman firmalardan yardım alınarak gerekli denetimler sonrasında belgelendirme yapılmaktadır. Yönetim sistemleri belgelendirmesi sayesinde sorumlu olunan hisse sahiplerine, çalışanlara, müşterilere karşı standartlara uyulduğu ve en doğru şekilde çalışıldığı konusunda bilgi verilmiş olur.

Küresel anlamda geçerliliğini kanıtlamış yönetim sistemleri işinde uzman ve deneyimli firmalar tarafından şirketlere doğru yöntemlerle uygulanmaktadır. Yönetim sistemlerini uygulayan şirketlerin verimliliklerinin arttığı, çevreye daha duyarlı ve çalışanlarına güvenli bir ortam yarattığı gözlemlenmektedir. Programlı ve kuralına göre yapılmış her iş amacına ulaşıp ödüllendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda yönetim sistemleri, şirketlerin cankurtaranı olmaktadır.